Странице

среда, 4. новембар 2020.

ČAROBNI NAPITAK- KAFA

Retki su oni koji je ne vole,a oni koji je vole-ne mogu da zamisle jutro tj.pocetak dana bez ovog voća.😮 Da,kafa raste u obliku bobica na grmu,sto znaci da je -kafa zapravo voce😁

 

Berba kafe

 

A ovako izgleda u cvetu

 

 

Specificnog mirisa i ukusa,prosto mami za gutljajem.Neko je voli vrucu,neko hladnu-neko na brzaka a neko natenane.☕ Mnogo pre pojave interneta i drustvenih mreza,sluzila je za realno povezivanje i druzenje ljudi.Mnoga prijateljstva i ljubavi zapocinjala su pitanjem-Hocemo li na kafu?-a onda je sledilo jos jedno-Sladja ili gorca? Miris bele kafe,mnogima probudi uspomene na bezbrizno detinjstvo,kada smo je dobijali u zamenu za "pravu" kafu,uz cuvenu recenicu -"Deca ne piju kafu,da im ne poraste rep"

Prema legendi,kafa je otkrivena,kada je neki pastir iz Etiopije,primetio da mu se koze cudno ponasaju,nakon sto su pojele bobice sa nekog grma.Tome u prilog ide i verovanje da poreklo imena kafe potice od imena Etiopske provincije Kafa.Dok po drugom,ime je poteklo po arapskom nazivu za vino gahweh.Naime,u pocetku kada se pojavila u Evropi,kafu su nazivali"arapskim vinom". Druga verzija je da je poreklo kafe Jemen.Dakle kafa nam je dosla iz Afrike i Azije,a kasnije se prosirila na svim kontinentima,dok se uzgaja prvenstveno u ekvatorijalnim oblastima Juzne Amerike i Juzne Azije,Afrike i Indije.

Prva kafana u kojoj se sluzila samo kafa bila je otvorena 1475 u Carigradu.Dok se u Africkim plemenima  koristila za jelo tako sto su zrna kafe bila valjana u loj,te sluzila kao energetska zrna.Sada se u Africi mesaju sa zacinima te ih koriste kao bombone. 

Postoje preko 50 vrsti kafe,a najvise se konzumira Arabika(koja ima blag ukus i jaku aromu) i Robusta(koja je vise gorka ali sadrzi 50% vise kofeina).

Svakim gutljajem kafe,unosimo u sebe KOFEIN,  najbitniji sastojak,koji iako otrovan alkaloid- poput nikotina i kokaina-spada u najpopularniju psihoaktivnu supstancu dostupnu svima,i njena upotreba nije kaznjiva 😉.Velike doze izazivaju halucinacije i smrt (vise od 100 soljica).Suprotno uvrezenom misljenju,svetlo przena kafa sadrzi vise kofeina nego tamno przena. 

Najskuplja kafa na svetu je kopi luwak,kafa koja se dobija iz izmeta malih sisara, koje podsecaju na macke i zovu ih luvak-pa otuda i ime kafe. Cena 1/2kg,krece se od 100$-600$ Zbog velike cene,ima dosta kopija koje se prodaju kao original,pa treba obratiti paznju i na to.

KOFEIN - koji nam putem krvi dospeva do mozga,utiče na blokiranje adenozina koji je bitan jer utice na nas san.Ljudi, koji rade trecu smenu i potrebno im je da ostanu budni, najbolje to znaju.A znao je to i cuveni Onore de Balzak,koji je pio po 50 soljica ovog napitka,da bi sto duze ostao budan,dok je pisao svoja dela.

Radjene su studije, koje su pokazale da nam soljica kafe, smanjuje rizik od prerane smrti izazvane razlicitim oboljenjima za 8%,dok 2-3 soljice umanjuju taj rizik 14%. Povecava nam energiju i fizicke sposobnosti, i smanjuje depresiju.Smanjuje i rizik pojave Alchajmerove bolesti i ciroze jetre a ima i pozitivne efekte na Parkinsonovu bolest i Dijabetes tipa2.

Iako je uvrezeno misljenje,da su zene te koje vise konzumiraju kafu,statistika kaze da su muskarci ti koji je vise piju.Pa je zato interesantan podatak,da su 1674 godine,u Velikoj Britaniji,zene u "Peticiji zena protiv kafe" pokusale uvesti zabranu muskarcima mladjim od 60 godina,da piju kafu jer su tvrdile da ih kafa pretvara u beskorisne leseve i da vise tracare od njih

Godine 1675. Engleski kralj CarlsII,zabranio je kafu i mesta njene prodaje,pod izgovorom da se tu okupljaju oni koji su protiv njega. To isto je uradio i Nemacki kralj Frederik Veliki 1677.jer se zabrinuo sto veliki novac ide iz zemlje zbog kupovine ove namirnice.

Instant kafu je izmislio 1906 Dzordz Vasington ( ne onaj kog znamo kao predsednika 😁) koji je ziveo u Gvatamali,i koji je po dolasku u Ameriku promovisao ovu vrstu napitka. 

Na kraju,bilo da je pijete sami ili u drustvu,slozicete se sa recima cuvenog Dejvida Linca koji je rekao da

             "CAK JE I SOLJA LOSE KAFE,BOLJA OD NEPOSTOJANJA KAFE UOPSTE"


Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.

OPASNOST PO VERU PRAVOSLAVNU DANAS

  Primećujem u zadnje vreme da se na društvenim mrežama, masovno reklamiraju neke stranice koje su na osnovu naslova verskog karaktera. I to...